1.HeLLo
2Mihaela(Portocala)
3.!4 si 3 luni
4.Rac
5.Sarmale, pizza, hamburgher,ciorba de fasole......
6.Poi saw(1,2,3,4), High muzical school(1,2,3) in general de groaza de comedie si romantice
7.Nu am actori preferatzi
8.mai mult rock punk j-rock si emocore
9.Th, Avril laving Three days garace sam 41 ...etc
10.Daaa :nebun: :nebun:
11.daaa :)
12.Poi sa zicem ka am insa nu prea stiu ce sa cred...deci da
13.Alin
14.14 aproape 15
15.Nu prea...dar hai fie
16.Categoric Nu!!!...ma rog q exceptia pauzeler si ora de plecat akasa:X
17.Chimia, desenu, putin romana da putin de tot,si cam atata
18.Deocamdata nu :razz:
19.Dap cum sa nu:P
20.pa te pupik dolce:*:*:*
11.10.2008
42.1KB
lafee
02.10.2008
48KB
ana
12.09.2008
4.2KB
georg
16.09.2008
6KB
tokio hotel
21.09.2008
43.5KB
:hi: :rotfl:
Tom la scoala, invatatoare ii intreaba pe totzi:
ce avem de la porc?....carne..ce avem de la gaina?...oua..ce avem de la vaca?...Tom-teme pt acasa!!!!
04.09.2008
40.4KB
gustav
11.11.2008
8.1KB
lafee
02.09.2008
5.6KB
26.09.2008
43.4KB
Pana acum doar a cochetat cu subiectul acesta. Asta dupa mottoul: Un gentelman tace si face. Tom dezvaluie pentru prima data in BRAVO ce se intampla de fapt in Tokio Hotel!
"Sex cu groupies? Se poate intampla! Printre fanele noastre sunt fete foarte dragute!"
Au atat de multe in comun - si totusi sunt atat de diferiti! Saptamana trecuta, Bill, vocalul Tokio Hotel, a uimit in BRAVO cu confesiunea sa in ceea ce priveste iubirea: "Nu am mai fost indragostit de doi ani, ma simt cateodata singur." Acum surprinde si fratele sau geaman Tom cu o marturie legata de viata privata! Mult ravnitul chitarist marturiseste exclusiv in interviul pentru BRAVO, ca el nu traieste chiar in abstinentza, ca fratele sau. Ca se poate in tampla cateodata ca el sa aiba o fata pentru o noapte! Si ca s-a culcat deja cu o fana! O privire aruncata in culise! Ce se intampla de fapt in Tokio Hotel! Pana acum doar a cochetat cu subiectul acesta. Asta dupa mottoul: Un gentelman tace si face. Totusi BRAVO a reusit! In sfarsit Tom dezvaluie secretul unei nopti fierbinti, cu o fana!
BRAVO: Sex cu fane - cum sta treaba de fapt?
Tom: Se poate intampla! Printre fanele noastre sunt fete foarte dragute! De ce ar trebui sa exclud varianta asta? (ranjeste!)
BRAVO: Aha! Ai avut vreo experienta deosebita cu o fana?
Tom: A existat un caz anul trecut in timpul turneului "Schrei". Ca de fiecare data dupa un concert am plecat cu masina la hotel, in fata caruia stateau cateva fane. Timp de vreo 30 de minute am dat autografe, si apoi am vrut doar sa ma duc in pat.
BRAVO: Mai exact?
Tom: Am urcat cu liftul. In drum spre camera mea era o fata. Cand am trecut pe langa ea mi-a zambit foarte frumos. I-am zambit si eu, si apoi m-am dus in camera mea.
BRAVO: Deci nu s-a intamplat nimic?
Tom: Ba da, ba da (rade)! Peste cateva minute a ciocanit cineva la usa mea. Tocmai dadusem drumul la apa de la cada si deschisesem geamul. Deodata, fata de pe hol era in fatza mea si mi-a zambit. Mai intai am intrebat-o ce s-a intamplat. A spus doar ca i-ar placea sa petreaca putin timp cu mine, si a zambit pervers. Atunci am zis: "Bine bine, sa stam putin de vorba in camera de hotel..." La asta a ras foarte dulce. Apoi am lasat-o sa intre. Intotdeauna dupa concerte sunt putin vulnerabil din punct de vedere emotional, si nu prea gandesc limpede (ranjeste)! Dupa o secunda m-am gandit ca poate e o greseala sa las pur si simplu o necunoscuta in camera mea. Dar era deja acolo, doar nu puteam sa o dau afara, nu?! (ranjeste ( :lol mi se pare logic :lol )
BRAVO: Si apoi ati sarit direct in cada, sau cum?
Tom: Nuu! Am oprit apa si am luat ceva de baut din minibar. Draperiile erau complet trase (inchise adica), dar nu pentru ca o asteptam pe fata. Mereu le trag si imi pun cartonasul cu "Va rog nu deranjati!" la usa, chiar si cand stau mai multe zile intr-un hotel. Nu suport cand intra cineva in camera mea, chiar daca doar ca sa umple minibarul. Oops, deviez de la subiect...
BRAVO: Povesteste ce s-a intamplat mai departe?
Tom: Ne-am asezat pe pat si la inceput pur si simplu doar ne zambeam. Intre timp s-a uitat pe furis la televizor, dar de zis nu a zis nimic. Atunci i-am zis: "Pentru o persoana care vrea sa poarte o conversatie, esti cam tacuta." A ranjit din nou si s-a tras mai aproape de mine. Si na, apoi am inceput sa ne dezlantuim.
BRAVO: Si cum a fost?
Tom: A fost super! Cred ca am avut amandoi parte de o seara frumoasa. Bineinteles ca nu o sa dau detalii. Dar tipa avea 17, aproape 18.
BRAVO: Ati "sarbatorit" ziua ei de nastere?
Tom: Nu (rade)! Ziua ei era peste cateva zile. Dar ar fi fost distractiv.
BRAVO: Ce s-a intamplat dupa sex?
Tom: Ni s-a facut o foame de lup, asa ca am sunat la room-service. Din pacate era deja dupa 11 si nu mai era decat meniul de noapte. Dar aveam asa o pofta de paste cu sos de rosii si smantana, ceea ce era in meniu doar ziua. E mancarea mea preferata si voiam sa vad daca ii place si ei. Asa ca am negociat cu tipul de la room-service vreo 10 minute, pana ce a cedat. Si putin mai tarziu mancam in pat paste cu sos de rosii si smantana, si cu parmesan proaspat.
BRAVO: Au mai urmat asemenea nopti ca asta?
Tom: Nu, chiar daca a fost frumos, totul a ramas la noaptea asta. I-am cerut numarul de telefon, si ea mi l-a dat. Mi-a zambit si mi-a zis ca si asa nu o voi suna, si ca nici nu se asteapta la asta, si nu pot sa zic mai mult. Nu a spus-o ca pe un repros, ba chiar mi s-a parut dulce.
BRAVO: Si ai sunat-o vreodata?
Tom: Nu, inca nu.
BRAVO: O vei suna in timpul urmatorului turneu?
Tom: Poate, dar cine stie ce se va intampla in timpul urmatorului turneu? Nu imi place sa planuiesc chestii de genul asta. E cel mai frumos cand lucrurile astea se intampla in mod spontan! Imi place asta la nebunie, asa sunt eu. Bill e complet diferit din punctul asta de vedere, el asteapta marea iubire, si nu intelege cum pot considera un "one night stand" emotional, indiferent cat de spontan se intampla. Cand ii povestesc asa ceva lui Bill, ar prefera sa ma impuste (rade), dar i-am povestit totusi. Ce sa-i faci..sunt oricum destul lucruri in legatura cu care eu si Bill sunt complet de aceeasi parere. omg
21.09.2008
6.2KB
Salut. Alo.
Hallo. (Halo)
Bună. (informal)
Hi. (HAI)
Ce mai faci? / Ce mai faceţi?
Wie geht's? (Vii ghets?)
NOTĂ: În germană, asta este chiar o întrebare, nu doar o formă de salutare. Deci, mai bine rămâneţi la 'Hallo' .
Bine, mulţumesc.
Danke, gut. (Danche, gut)
Cum te cheamă?
Wie heißt du? / Wie heißen Sie? (Vii haist du? / Vii haisăn Zii?)
Numele meu este ......
Ich heiße .....(Iş haise ....... )
Încântat de cunoştiinţă.
Sehr angenehm. (Zer anghenem)
NOTĂ: Mai degrabă în utilizarea formală a limbii.
Te rog / Vă rog.
Bitte. (Bitte)
Mulţumesc.
Danke. (Danche)
Cu plăcere.
Bitte. (Bitte)
Da.
Ja. (Ia)
Nu.
Nein. (Nain)
Scuză-mă / Scuzaţi-mă. (captarea atenţiei)
Entschuldigung. (Entşuldigung)
Scuză-mă / Scuzaţi-mă. (pardon)
Entschuldigung. (Entşuldigung)
Îmi pare rău.
Tut mir Leid. (Tut mir laid)
La revedere
Auf Wiedersehen. (Auf Viiderzeeăn.)
Pa (informal)
Tschüß. (Cius)
Nu vobesc germana.
Ich kann nicht deutsch. (IŞ can niŞt doitş
Vorbiţi româna?
Sprichst du / Sprechen Sie rumänisch? (Şprihst du / Şprehăn zII RU-me-niŞ?)
Vorbeşte cineva de aici româna? Kann hier jemand rumänisch? (Can hir iemand rumeniş?)
Ajutor!
Hilfe! (Hilfe!)
Bună dimineaţa.
Guten Morgen. (Gutăn Morghen)
Bună seara.
Guten Abend. (Gutăn Abănd)
Noapte bună.
Gute Nacht. (Gute Naht)
Nu înţeleg.
Ich verstehe es nicht. (IŞ fărŞtee niŞt)
Unde este baia?
Wo ist die Toilette? (Vo ist di toalette? )
Verbele de baza
Sein(a fi)
ich bin
du bist
er ist
wir sind
ihr seid
sie sind
haben(a avea)
ich habe
du hast
er hat
wir haben
ihr habt
sie haben
declinarile(cele scrise cu litere mare)
feminin: Die Katze
N: DIE Katze (pisica)
G: DER Katze (a pisicii)
D: DER Katze (pisicii)
Ac: DIE Katze (pisica)
-masculin: Der Hund (cainele)
N: DER Hund
G: DES HundES
D: DEM Hund
Ac: DEN Hund
-neutru: Das Mädchen
N: DAS Mädchen
G: DES MädchenS
D: DEM Mädchen
Ac: DAS Mädchen
-plural: Die Jungen (baietii )
N: DIE Jungen
G: DER Jungen
D: DEN Jungen
Ac: DIE Jungen
die Decke-tavanul
darunter-sub
brauchen-a trebui
das Regal,e-raftul
die handarbeit-lucru de mana
daneben-langa
die Ecke-coltul
gemütlich-comod
sollen-a trebui
fehlen-a lipsi
das Glas-sticla,pahar
büffeln-a toci
hüpflen-a sari
ungebeten-nepoftit
der Gast-musafirul
der Ranzen-ghiozdan
der Witz,e-gluma
der Lautsprechen-difuzorul
auf - (pe) o suprafata orizontala
an - (pe) o suprafata verticala
über-deasupra
unter-sub
in-in
vor -in fata
hinter-in spatele
neben-langa
zwischen-intre
zile !
astăzi
heute (hoi-te)
ieri
gestern (GES-tŕrn)
mâine
morgen (MOR-găn)
săptămâna aceasta
diese Woche (DII-ze VO-he)
ultima săptămână
letzte Woche (LEŢ-te VO-he)
săptămâna următoare
nächste Woche (NEX-te VO-he)
Luni
Montag (MON-tak)
Marţi
Dienstag (DIINS-tak)
Miercuri
Mittwoch (MIT-voh)
Joi
Donnerstag (DO-nărs-tak)
Vineri
Freitag (FRAI-tak)
Sâmbătă
Samstag (ZAMS-tak)
Duminică
Sonntag (ZON-tac)
Lunile
Ianuarie
Januar (Ianuar)
Februarie
Februar (Februar)
Martie
März (Merţ
Aprilie
April (April)
Mai
Mai (Mai)
Iunie
Juni (Iuni)
Iulie
July (Iuli)
August
August (August)
Septembrie
September (Zeptembăr)
Octombrie
Oktober (Octobăr)
Noiembrie
November (Novembăr)
Decembrie
Dezember (Deţembăr)
numerele
1
eins (ains)
2
zwei (ţvai)
3
drei (drai)
4
vier (fir)
5
fünf (fiunf)
6
sechs (zex)
7
sieben (ziiben)
8
acht (aht)
9
neun (noin)
10
zehn (ţen)
11
elf (elf)
12
zwölf (zvoelf)
13
dreizehn (draiţen)
14
vierzehn (firţen)
15
fünfzehn (fiunfţen)
16
sechzehn (zexţen)
17
siebzehn (zibţen)
18
achtzehn (ahtţen)
19
neunzehn (noinţen)
20
zwanzig (ţvanţig)
21
einundzwanzig (ain und ţvanţig)
22
zweiundzwanzig (ţvei und ţvanţig)
23
dreiundzwanzig (drai und ţvanţig)
30
dreißig (draisih)
40
vierzig (firţih)
50
fünfzig (fiunfţih)
60
sechzig (zexţih)
70
siebzig (zibţih)
80
achtzig (ahtţih)
90
neunzig (noinţih)
100
(ein)hundert (hundărt)
200
zweihundert (ţvei hundărt)
300
dreihundert (drai hundărt)
1000
(ein)tausend (tauzănd)
2000
zweitausend (ţvai tauzănd)
1.000.000
eine Million (aine milion)
1.000.000.000
eine Milliarde (aine miliarde)
1.000.000.000.000
eine Billion (aine bilion)
b
ca şi 'b' în "bară"
c
ca şi 'ţ' în ţară înainte de 'i' şi 'e'; va şi 'c' în "cameră" altfel
d
ca şi 'd' în "dinte"
f
ca şi 'f' în "fotoliu"
g
ca şi 'g' în "gang"
h
ca şi 'h' în "hamster"
j
ca şi 'i' în "iobag"
k
ca şi 'c' in "cameră"
l
ca şi 'l' in "liţă"
m
ca şi 'm' in "mamă"
n
ca şi 'n' in "niţă"
p
ca şi 'p' in "porc"
q
ca şi 'q' in "quantum" (urmat de "u", aproape întodeauna)
r
ca şi 'r' în "rob", dar nu atât de tare, 'r' în "Arm" se pronunţă mai încet
s
ca şi 'z' în "zarzavat"
t
ca şi 't' în "top"
v
ca şi 'f' în "fată"
w
ca şi 'v' în "victorie"
x
ca şi 'x' în "xilofon"
z
ca şi 'ţ' în ţară
ß
ca şi 's' în "sirop"
Diftongi uzuali şi ligaturi
au
ca şi 'au' în "miau"
ae
transcriere pentru 'ä' dacă nu este disponibilă tastatura germană
ah
ca şi 'a' în "bar", mai lug decât 'a'.
äu
ca şi 'oi' în "căsoi"
ei
ca şi 'ai' în "mai"
eu
ca şi 'oi' în "căsoi"
eh
'e' lung
ie
ca şi 'ii' în "copii", mai lung decât 'i'.
ieh
la fel ca 'ie'.
oe
transcrierea lui 'ö' în lipsa tastaturii germane
oh
ca şi 'oo' în "alcool", mai lung decât 'o'.
ue
transcrierea lui 'ü' în lipsa tastaturii germane
uh
ca şi 'u' în "mult", mai lung ca 'u'.
ch după 'a', 'o' şi 'u
ca şi 'h' în "hartă"
ch după 'i' şi 'e'
între 'h' din "hartă" şi 'ş' din "şiret", ca şi 'ci(â)' în "ciumă"
ch la începutul cuvântului
ca şi 'c' în "caracter"
ck
ca şi 'cc' în "accident"
ng
ca şi 'ng' în "împung"
ph
ca şi 'f' în "faţă"
sch
ca şi 'ş' în "şiret"
sp la începutul cuvântului
ca şi 'şp' în "şpriţ"
ss
ca şi 's' în "vis", spre deosebire de 'ß', scuretează vocale pe care o succede. Folosit şi pentru transcrierea lui 'ß' în lipsa tastaturii germane
st la începutul cuvântului
ca şi 'şt' în "şterge"
Saluturi
Hallo – Cand te intanleshti q cnv sau rasp la tel
Tschüss – Cand trebuie sa pleci
Guten Morgen – de la 5,00 la 12,00
Guten Tag – de la 12,00 la 14,00
Gute Nachmittag - O dupa-amiaza plaqta
Guten Abend - Buna seara
Gute Nacht - Noapte buna
Auf Wiedersehen - La revedere
Saluturi
Hallo – Cand te intanleshti q cnv sau rasp la tel
Tschüss – Cand trebuie sa pleci
Guten Morgen – de la 5,00 la 12,00
Guten Tag – de la 12,00 la 14,00
Gute Nachmittag - O dupa-amiaza plaqta
Guten Abend - Buna seara
Gute Nacht - Noapte buna
Auf Wiedersehen - La revedere
Dankeschön - multzumesc (gentil)
Bitteschön - cu placere (gentil)
Danke - multzumesc
Viel Dank - mii de multzumiri
fraze generale
Cina placuta : Gute Abendessen
Pofta buna : Gute Mitagessen
Calatorie placuta: Gute Reise
Distractzie plaqta: Viel Spass
Ce frumos!: Dass schön
Pimele fraze
Wie geht's? = Ce faci?
Wie geht's dir? = Ce faci tu?
Wie Heiβt du? = Cum te cheama?
Wie Heiβt sie/er? = Cu se cheama ea/el?
Wie alt bist du? = Catzi ani ai?
Wie alt ist sie/er? = Catzi ani are ea/el?
Wo wonst du? = Unde locuieshti?
Wo lebst du? = unde traieshti?
Woher kommst du? = De unde eshti?
Was willst du' ? = Ce vrei?
:) :nod:
12.09.2008
5.7KB
jur k am sa invat :limba: :D
12.09.2008
3.7KB
ultima
15.11.2008
5.8KB
Salutare!!!! :hi: Numele meu este Catalina si sunt din Bucuresti. Am 13 ani {fara cateva zile dar asta nu conteaza :zzz: }. Pe langa Th mai ascult si Green Day ; Cinama Bizarre ; My Chemical Romance.
Urasc manelele si tot ce tine de ele { nu vreau sa supar pe nimeni, dar chiar nu-mi plac} .
Sper sa ne distram si sa fim prieteni!!! :rotfl:
09.12.2008
61.1KB
Tomy
13.09.2008
20.6KB
ooo :surprised:
08.11.2008
4.3KB
hannah montana
01.09.2008
4.4KB
aici puteti pune poze cu gemenii kaulitz
04.09.2008
17.4KB
tokio hotel
21.09.2008
40.8KB
mama mi-a zis k e greuu sa fii vedeeta .. merg si eu pana la wc si si pana akolo tre sa-mi ia o poza
21.09.2008
9.4KB
lafee
02.09.2008
37KB
avril
21.09.2008
38.9KB
Ricky
Instrument: Guitar
Geburtstag: 23.2.82
Gre: 1,86 m
Gewicht: 76 kg
Lieblingsmusik: Steve Vai/Satriani
Haustier: Hund
24.07.2009
4.8KB
Tu ce preferi?
04.09.2008
36.4KB
avril
03.09.2008
25KB
B:mami mami!!!era acolo o albina si voia sa ma intepe in fundulet!!